Festival internațional de documentar și drepturile omului În memoria lui Václav Havel

PROGRAM

Vineri, 17 martie

10:00

Eforie

Turn
Keith Maitland
SUA
2016
82 min

16:00

Eforie

Totul e sub control
Totul e sub control
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Werner Boote
Austria
2015
93 min

16:00

Union

Insultă
Insultă
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Gertraud Schwarz
Austria
2016
93 min

16:00

Elvire Popesco

Lumea din umbră
Lumea din umbră
Proiecție desfășurată în prezența: autorului cărții
Johan Grimonprez
SUA, Belgia, Danemarca, Marea Britanie
2016
90 min

16:00

Studioul HORIA BERNEA Muzeul Țăranului

Refugee Blues
Stephan Bookas, Tristan Daws
Marea Britanie, Franța
2016
6 min

16:00

Studioul HORIA BERNEA Muzeul Țăranului

Poștașul cel cumsecade
Poștașul cel cumsecade
Proiecție desfășurată în prezența: producătorului
Tonislav Hristov
Finlanda, Bulgaria
2016
82 min

17:00

Rezidența Scena9

Coaliția fricii

Participanti:

Florin Buhuceanu, Iaromira Popovici, Katarzyna Remin, Vlad Viski

18:00

Union

Furia albă
Furia albă
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Arto Halonen
Finlanda
2016
73 min

18:00

Elvire Popesco

Toate guvernele mint
Toate guvernele mint
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Alfred Peabody
Canada, SUA
2016
92 min

18:00

Eforie

Un spital plutitor în Siberia
Un spital plutitor în Siberia
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Tatyana Soboleva
Rusia
2015
65 min

18:30

Studioul HORIA BERNEA Muzeul Țăranului

A început ploaia
A început ploaia
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Michele Lancione
România, Italia, Marea Britanie
2016
70 min

19:00

Galeria Posibilă

Primarul din Valea Mare
Felicia Cernaianu
Romania
1977
11 min

19:00

Galeria Posibilă

Un cămin cultural
Ada Pistiner
România
1977
11 min

19:00

Galeria Posibilă

Letopisețul lui Hrib
Slavomir Popovici
România
1973
14 min

19:00

Galeria Posibilă

Scoala de pe Arieș
Florica Holban
România
1976
10 min

19:00

Galeria Posibilă

Maria lu’ Pascu
Felicia Cernăianu
România
1984
14 min

19:00

Galeria Posibilă

Eu, m-am născut în România
Paula și Doru Segall
România
1979
11 min

19:00

Galeria Posibilă

În pădurea cea stufoasă
Titus Mesaros
România
1973
9 min

20:00

Eforie

Ada la Primărie
Ada la Primărie
Proiecție desfășurată în prezența: producătorului
Pau Faus
Spania
2016
86 min

20:00

Elvire Popesco

Bine ați venit la liceul nostru
Genevičve Dulude-De Celles
Canada
2015
74 min

20:00

Union

Ne vedem în Cecenia
Ne vedem în Cecenia
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Alexander Kvatashidze
Georgia, Estonia, Franța, Germania
2016
68 min

21:00

Studioul HORIA BERNEA Muzeul Țăranului

O viață germană
O viață germană
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului
Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer, Florian Weigensamer
Austria, Germania
2016
113 min

22:00

Union

Puritate pentru eternitate
Maya Zinshtein
Israel, Marea Britanie, Irlanda, Norvegia
87 min
2016

22:00

Eforie

Raving Iran
Susanne Regina Meures
Elveția
2016
84 min

22:00

Elvire Popesco

Turn
Keith Maitland
SUA
2016
82 min