Invitații dezbaterilor OWR10 - Duminică, 19 martie

Încă de la primele ediții ale One World Romania, ne-am propus ca publicul nostru să iasă din sălile de cinema cu o experiență cât mai profundă și informație de la firul ierbii, din mijlocul evenimentelor de pe întreg globul – de acolo de unde vin filmele documentare din festival.

 

Am început timid cu câteva discuții cu publicul și dezbateri după filmele-eveniment pentru ca de câțiva ani să ne propunem să acoperim fiecare proiecție din festival cu o discuție cu publicul în prezența regizorului, a producătorului sau a unor invitați români și străini cu expertiză pe subiectul filmului.

 

Găsiți în continuare lista completă a invitaților la discuțiile cu publicul de după proiecțiile din ultima zi de One World Romania 10:


Centrul Național al Dansului

 

12:00,Familia cecenă *

Invitat: Martin Sola, regizorul filmului

 

Eforie

 

14:00,Puritate pentru eternitate

Invitat: Mircea Toma & Adrian Szelmenczi, Active Watch – Agenția de Monitorizare a Presei

 

16:00,Blocaj

Invitat: Oana Valentina Suciu, lector universitar, Facultatea de Științe Politice, Universitatea din București

 

18:00,Două lumi în conflict

Invitat: Andreea Nowak, expert pe probleme de mediu, WWF România

 

20:30,Proiecția filmului premiat – Normal Autistic Film

Moderator: Alexandru Solomon, directorul artistic al festivalului

 

Elvire Popesco

14:00,Orașul 40

 

16:00,Anarhistul american

Invitat: Nic Dobrei, lector universitar SNSPA; Camil Pârvu, conferențiar, FSPUB

 

18:00,Plante sălbatice  *

Invitat: Nicolas Humbert, regizorul filmului; Simone Fürbringer, editor

 

20:30,Tempestad

Invitat: Mihai CazacuRonnie Matthew Harris, experți trafic de persoane

 

Studioul HORIA BERNEA Muzeul Țăranului

 

11:30,Mântuiește-mă

 

14:00,Vrabia golancă

Invitat: Andreea Braga, Director Executiv Centrul Filia

 

16:00,Weiner

 

18:30,Alice are grijă *

Invitat: Alexandru Cazacu, PTC Romania; Annemiek Munneke, producătorul filmului

 

20:30,Cameraperson

Invitat: Alexandru Solomon, directorul festivalului

 

Union

 

14:00,Nu am trecut eu granița, a trecut ea prin mine *

Invitat: Toma Chagelishvili, regizorul filmului

 

16:00,Surori de sânge  *

Invitat: Malin Andersson, regizoare

 

18:00,Maladia Haider

Invitat: Septimius Pârvu, Cezara Grama, Expert Forum

 

20:30,Tânărul patriot

Invitat: Valentina Crivăț, cercetător Romanian Institute for the Study of Asia-Pacific (RISAP)