OWR11 - Q&A Guests, March 25th

ARCUB

11:00,Small Talk  *- followed by a Q&A with Iaromira Popovici (journalist), moderated by Mona Nicoară

13:30,Absent Without Leave

16:00,Childhood *- followed by a Q&A with Maria Katharina Mykløen Hustad, the director’s daughter, moderated by Adina Brădeanu

 

Cinema Elvire Popesco

11:00,Fighting Through the Night

17:00,Sand and Blood * - followed by a Q&A with directors Matthias Krepp and Angelika Spangel, moderated by Alexandru Solomon

19:30,Atelier de conversation *

21:30,Waiting for the Sun

 

Cinema Muzeul Țăranului

11:30,The Assembly- followed by a Q&A with Claudiu Crăciun, assistant professor at SNSPA, Oana Băluță, associate professor at the Faculty of Journalism and Communication Sciences UB and Victoria Stoiciu, programme coordinator at the Friedrich Ebert Foundation, moderated by Petra Dobruska

14:00,Megaphone *- followed by a Q&A with directors Ruxandra Gubernat, Marcel Schreiter and Henry Rammelt, moderated by Laura Orlescu

16:00,Lost in the Fumes  * - followed by a Q&A with director Nora Lam and producer Peter Yam, moderated by Andrei Rus

18:30,Before My Feet Touch the Ground * - followed by a Q&A with director Daphni Leef, moderated by Andrei Rus

21:00,Whose Streets? - followed by a Q&A with Andrei Crăciun (Recorder.ro journalist), moderated by Mona Nicoară

 

CinemaPRO

12:00,Our New President  *- followed by a Q&A with director Maxim Pozdorovkin, moderated by Mona Nicoară

14:00,Return of a President - After the Coup in Madagascar *- followed by a Q&A with director Lotte Mik-Meyer, moderated by Victor Ilie (RISE Project)

16:00,Last Men in Aleppo *- followed by a Q&A with Diana Dragoș (OIM), moderated by Laura Orlescu

18:30,Best Film - High School Students Jury – The Other Side of Everything

21:00,Of Fathers and Sons *

 

 

 

Cinemateca Eforie

11:00,So Help Me God *- followed by a Q&A with Mădălina Vlase, judge, vice-president District 5 Court, moderated by Doru Toma

13:30,Karl Marx City *- followed by a Q&A with Hartmut Rank, director of the Konrad Adenauer Foundation Rule of Law Programme South East Europe, moderated by Doru Toma

16:00,The Trial * - followed by a Q&A with directors Claudiu Mitcu and Ileana Bîrsan, moderated by Alexandru Solomon

18:30,Licu, a Romanian Story * - followed by a Q&A with director Ana Dumitrescu and Licu (protagonist), moderated by Adina Brădeanu

21:00,Faces Places

 

Cinemateca Union

11:00,The Emperor's Naked Army Marches On

13:30,Pavlensky - Man and Might * - followed by a Q&A with Larisa Crunțeanu, moderated by Alexandru Solomon

16:00,The Trial: The State of Russia vs. Oleg Sentsov

18:00,Be Free or Be Dead * - followed by a Q&A with director Lucio Bassadone, moderated by Doru Toma

20:30,Lady of the Harbour * - followed by a Q&A with Andreea Lupașcu, expert in refugees situations (CNRR), moderated by Doru Toma