PROGRAM

Sunday, 18 March

10:30

Cinemateca Union

Cinema Futures
Cinema Futures
Proiecție desfășurată în prezența: lui Michael Loebenstein
Michael Palm
Austria
2016
126 min

11:00

Cinema Muzeul Țăranului

Berlin Rebel High School
Alexander Kleider
Germany
2016
92 min

11:30

Cinemateca Eforie

The Trial: The State of Russia vs. Oleg Sentsov
The Trial: The State of Russia vs. Oleg Sentsov
Proiecție desfășurată în prezența: Adei Solomon
Askold Kurov
Estonia, Poland, Czech Republic
2017
70 min

11:30

Cinema Elvire Popesco

In Praise of Nothing
In Praise of Nothing
Followed by a masterclass held by Boris Mitić
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Boris Mitić
Boris Mitić
Serbia, Croatia, France, The Netherlands, Switzerland, Finland
2017
78 min

12:00

CinemaPRO

Mama Colonel
Dieudo Hamadi
Democratic Republic of Congo
2017
72 min

13:00

Rezidența BRD Scena9

Memory in Motion: Debates and Screenings

Guests:

Alina Manolache, Dana Bunescu, Michael Loebenstein , Mihai Fulger, Oksana Sarkisova, Radu Jude, Stefanie Eckert

13:30

Cinemateca Union

Every Wall is A Door
Every Wall is A Door
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Elitza Gueorguieva
Elitza Gueorguieva
France
2017
58 min

13:30

CinemaPRO

The Poetess
Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff
Germany
2017
88 min

13:30

Cinema Muzeul Țăranului

When God Sleeps
When God Sleeps
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Till Schauder
Till Schauder
USA
2017
88 min

13:30

Cinemateca Eforie

Impreza - The Celebration
Impreza - The Celebration
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Alexandra Wesolowski
Alexandra Wesolowski
Germany
2017
75 min

14:30

Cinema Elvire Popesco

Colette Magny's Political Song
Colette Magny's Political Song
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Yves-Marie Mahé
Yves-Marie Mahé
France
2017
32 min

14:30

Cinema Elvire Popesco

I've Got a Little Problem
Ximing Zhang
China
2017
44 min

15:30

Cinemateca Union

A Feeling Greater Than Love
A Feeling Greater Than Love
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Mary Jirmanus Saba
Mary Jirmanus Saba
Lebanon
2017
99 min

15:30

Cinemateca Eforie

A Cambodian Spring
A Cambodian Spring
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Chris Kelly și a protagonistului Venerabilul Luon Sovath
Chris Kelly
UK
2017
121 min

15:30

CinemaPRO

Faces Places
Agnès Varda & JR
France
2017
89 min

16:00

Cinema Muzeul Țăranului

Another News Story
Another News Story
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Orban Wallace
Orban Wallace
UK
2017
84 min

16:30

Cinema Elvire Popesco

Lindy Lou, Juror Number 2
Lindy Lou, Juror Number 2
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Florent Vassault
Florent Vassault
France
2017
85 min

17:30

CinemaPRO

Waiting for Giraffes
Waiting for Giraffes
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Marco de Stefanis
Marco de Stefanis
The Netherlands, Belgium
2016
84 min

18:00

Cinemateca Union

Picturesque Epochs
Picturesque Epochs
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Péter Forgács
Péter Forgács
Hungary
2016
133 min

18:30

Cinemateca Eforie

Child Mother
Child Mother
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Yael Kipper și Ronen Zaretzky
Yael Kipper, Ronen Zaretzky
Israel
2016
90 min

18:30

Cinema Muzeul Țăranului

Off the Tracks
Off the Tracks
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Dieter Schumann
Dieter Schumann
Germany
2016
85 min

19:00

Cinema Elvire Popesco

Goodbye CP
Goodbye CP
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Kazuo Hara și a producătoarei Sachiko Kobayashi
Kazuo Hara
Japan
1972
82 min

20:00

CinemaPRO

The Other Side of Everything
The Other Side of Everything
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Mila Turajlić
Mila Turajlić
Serbia, France, Qatar
2017
104 min

21:00

Cinema Muzeul Țăranului

500 Years
500 Years
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Pamela Yates și a producătorului Paco de Onís
Pamela Yates
Guatemala, USA
2017
108 min

21:00

Cinemateca Eforie

Queercore: How to Punk a Revolution
Queercore: How to Punk a Revolution
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Yony Leyser
Yony Leyser
Germany
2017
80 min

21:00

Cinemateca Union

Dawson City: Frozen Time
Dawson City: Frozen Time
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Bill Morrison
Bill Morrison
SUA
2016
120 min

21:30

Cinema Elvire Popesco

Dream Boat
Dream Boat
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Tristan Ferland Milewski și a compozitorului Claude Ferland Milewski
Tristan Ferland Milewski
Germany
2017
92 min

22:00

Club Control

VAMA Concert

Guests:

Tudor Chirilă