PROGRAM

Sunday, 25 March

11:00

Cinema Elvire Popesco

Fighting Through the Night
Sylvain L'Espérance
Canada
2016
285 min

11:00

Cinemateca Eforie

So Help Me God
So Help Me God
Proiecție desfășurată în prezența: Mădălinei Vlase
Yves Hinant, Jean Libon
France, Belgium
2017
100 min

11:00

ARCUB

Small Talk
Small Talk
Proiecție desfășurată în prezența: Iaromirei Popovici
Hui-Chen Huang
Taiwan
2016
88 min

11:30

Cinema Muzeul Țăranului

The Assembly
Mariana Otero
France
2017
99 min

12:00

CinemaPRO

Our New President
Our New President
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Maxim Pozdorovkin
Maxim Pozdorovkin
USA
2018
77 min

12:00

Institutul Francez, Atrium

1968: East-West | A Rendez-vous with Bernard Guetta

Guests:

Bernard Guetta, Bogdan Ghiu

13:30

ARCUB

Absent Without Leave
Lau Kek Huat
Taiwan
2016
83 min

13:30

Cinemateca Eforie

Karl Marx City
Karl Marx City
Proiecție desfășurată în prezența: lui Harmut Rank (director Programul Statul de Drept Europa de Sud-Est al Fundației Konrad Adenauer)
Petra Epperlein, Michael Tucker
USA, Germany
2016
89 min

13:30

Cinemateca Union

Pavlensky - Man and Might
Pavlensky - Man and Might
Proiecție desfășurată în prezența: Larisei Crunteanu
Irene Langemann
Germany
2016
99 min

14:00

Cinema Muzeul Țăranului

Megaphone
Megaphone
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Ruxandra Gubernat, Marcel Schreiter, Henry Rammelt
Ruxandra Gubernat, Marcel Schreiter, Henry Rammelt
Romania-Germany
2017
57 min

14:00

CinemaPRO

Return of a President - After the Coup in Madagascar
Return of a President - After the Coup in Madagascar
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Lotte Mik-Meyer
Lotte Mik-Meyer
Denmark
2017
79 min

14:00

Rezidența BRD Scena9

LGBTQ | A Living Library

16:00

Cinema Muzeul Țăranului

Lost in the Fumes
Lost in the Fumes
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Nora Lam și a producătorului Peter Yam
Nora Lam
Hong Kong
2017
97 min

16:00

Cinemateca Eforie

The Trial
The Trial
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Ileana Bîrsan și Claudiu Mitcu
Ileana Bîrsan, Claudiu Mitcu
Romania
2017
91 min

16:00

Cinemateca Union

The Trial: The State of Russia vs. Oleg Sentsov
Askold Kurov
Estonia, Poland, Czech Republic
2017
70 min

16:00

ARCUB

Childhood
Childhood
Proiecție desfășurată în prezența: fiicei regizoarei, Maria Katharina Mykløen Hustad
Margreth Olin
Norway
2017
90 min

16:00

CinemaPRO

Last Men in Aleppo
Last Men in Aleppo
Proiecție desfășurată în prezența: Dianei Dragoș
Feras Fayyad
Denmark, Syria, Germany
2017
104 min

17:00

Cinema Elvire Popesco

Sand and Blood
Sand and Blood
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Matthias Krepp și Angelika Spangel și a producătoarei Leni Gruber
Matthias Krepp, Angelika Spangel
Austria
2017
90 min

18:00

Cinemateca Union

Be Free or Be Dead
Be Free or Be Dead
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Lucio Bassadone
Lucio Basadonne, Anna Pollio
Italy
2017
78 min

18:30

Cinemateca Eforie

Licu, a Romanian Story
Licu, a Romanian Story
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Ana Dumitrescu și a protagonistului Licu
Ana Dumitrescu
Romania
2017
86 min

18:30

Cinema Muzeul Țăranului

Before My Feet Touch the Ground
Before My Feet Touch the Ground
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Daphni Leef
Daphni Leef
Israel
2017
78 min

19:30

Cinema Elvire Popesco

Atelier de conversation
Atelier de conversation
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Bernhard Bernstein
Bernhard Braunstein
Austria, France, Lichtenstein
2017
72 min

20:30

Cinemateca Union

Lady of the Harbour
Lady of the Harbour
Proiecție desfășurată în prezența: Andreei Lupașcu
Sean Wang
China, The Netherlands
2017
85 min

20:30

ARCUB, Sala Mare

Friday | Play

21:00

Cinema Muzeul Țăranului

Whose Streets?
Sabaah Folayan, Damon Davis
USA
2017
100 min

21:00

CinemaPRO

Of Fathers and Sons
Of Fathers and Sons
Proiecție desfășurată în prezența: editoarei Annei Fabini
Talal Derki
Germany, Syria, Lebanon
2017
99 min

21:00

Cinemateca Eforie

Faces Places
Agnès Varda & JR
France
2017
89 min

21:30

Cinema Elvire Popesco

Waiting for the Sun
Kaspar Astrup Schröder
Denmark
2017
93 min