PROGRAM

Duminică, 25 martie

11:00

Cinema Elvire Popesco

Luptă la capătul nopții
Sylvain L'Espérance
Canada
2016
285 min

11:00

Cinemateca Eforie

Judecătoarea de instrucție
Judecătoarea de instrucție
Proiecție desfășurată în prezența: Mădălinei Vlase
Yves Hinant, Jean Libon
Franța, Belgia
2017
100 min

11:00

ARCUB

Nu e bine să vorbești
Nu e bine să vorbești
Proiecție desfășurată în prezența: Iaromirei Popovici
Hui-Chen Huang
Taiwan
2016
88 min

11:30

Cinema Muzeul Țăranului

Adunarea
Mariana Otero
Franța
2017
99 min

12:00

CinemaPRO

Noul nostru președinte
Noul nostru președinte
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Maxim Pozdorovkin
Maxim Pozdorovkin
SUA
2018
77 min

12:00

Institutul Francez, Atrium

1968: Între Vest și Est | O întâlnire cu Bernard Guetta

Participanti:

Bernard Guetta, Bogdan Ghiu

13:30

ARCUB

Absent fără voie
Lau Kek Huat
Taiwan
2016
83 min

13:30

Cinemateca Eforie

Karl Marx City
Karl Marx City
Proiecție desfășurată în prezența: lui Harmut Rank (director Programul Statul de Drept Europa de Sud-Est al Fundației Konrad Adenauer)
Petra Epperlein, Michael Tucker
SUA, Germania
2016
89 min

13:30

Cinemateca Union

Pavlenski - om și voință
Pavlenski - om și voință
Proiecție desfășurată în prezența: Larisei Crunteanu
Irene Langemann
Germania
2016
99 min

14:00

Cinema Muzeul Țăranului

Portavoce
Portavoce
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Ruxandra Gubernat, Marcel Schreiter, Henry Rammelt
Ruxandra Gubernat, Marcel Schreiter, Henry Rammelt
România-Germania
2017
57 min

14:00

CinemaPRO

Întoarcerea președintelui în Madagascar
Întoarcerea președintelui în Madagascar
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Lotte Mik-Meyer
Lotte Mik-Meyer
Danemarca
2017
79 min

14:00

Rezidența BRD Scena9

Biblioteca vie LGBTQ

16:00

Cinema Muzeul Țăranului

Pierduți în fumul bătăliilor
Pierduți în fumul bătăliilor
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Nora Lam și a producătorului Peter Yam
Nora Lam
Hong Kong
2017
97 min

16:00

Cinemateca Eforie

Procesul
Procesul
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Ileana Bîrsan și Claudiu Mitcu
Ileana Bîrsan, Claudiu Mitcu
România
2017
91 min

16:00

Cinemateca Union

Procesul: Rusia vs. Oleg Sențov
Askold Kurov
Estonia, Polonia, Cehia
2017
70 min

16:00

ARCUB

Copilărie
Copilărie
Proiecție desfășurată în prezența: fiicei regizoarei, Maria Katharina Myklřen Hustad
Margreth Olin
Norvegia
2017
90 min

16:00

CinemaPRO

Ultimii bărbați din Aleppo
Ultimii bărbați din Aleppo
Proiecție desfășurată în prezența: Dianei Dragoș
Feras Fayyad
Danemarca, Siria, Germania
2017
104 min

17:00

Cinema Elvire Popesco

Sânge și nisip
Sânge și nisip
Proiecție desfășurată în prezența: regizorilor Matthias Krepp și Angelika Spangel și a producătoarei Leni Gruber
Matthias Krepp, Angelika Spangel
Austria
2017
90 min

18:00

Cinemateca Union

Copiii libertății
Copiii libertății
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Lucio Bassadone
Lucio Basadonne, Anna Pollio
Italia
2017
78 min

18:30

Cinemateca Eforie

Licu, o poveste românească
Licu, o poveste românească
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Ana Dumitrescu și a protagonistului Licu
Ana Dumitrescu
România
2017
86 min

18:30

Cinema Muzeul Țăranului

Înainte ca tălpile mele să atingă pământul
Înainte ca tălpile mele să atingă pământul
Proiecție desfășurată în prezența: regizoarei Daphni Leef
Daphni Leef
Israel
2017
78 min

19:30

Cinema Elvire Popesco

Atelier de conversație
Atelier de conversație
Proiecție desfășurată în prezența: regizorului Bernhard Bernstein
Bernhard Braunstein
Austria, Franța, Lichtenstein
2017
72 min

20:30

Cinemateca Union

Sfânta patroană a portului
Sfânta patroană a portului
Proiecție desfășurată în prezența: Andreei Lupașcu
Sean Wang
China, Olanda
2017
85 min

20:30

ARCUB, Sala Mare

Friday | Spectacol de teatru

21:00

Cinema Muzeul Țăranului

În stradă
Sabaah Folayan, Damon Davis
SUA
2017
100 min

21:00

CinemaPRO

Despre tați și fii
Despre tați și fii
Proiecție desfășurată în prezența: editoarei Annei Fabini
Talal Derki
Germania, Siria, Liban
2017
99 min

21:00

Cinemateca Eforie

Chipuri, locuri
Agnčs Varda & JR
Franța
2017
89 min

21:30

Cinema Elvire Popesco

Așteptând soarele
Kaspar Astrup Schröder
Danemarca
2017
93 min