Primele 5 titluri ale colectiei „Documentarele One World Romania”

Festivalul One World Romania exista din 2008 si are loc in fiecare an la jumatatea lunii martie. Este singurul festival de film documentar din Bucuresti si unicul dedicat drepturilor omului din Romania.

Pana acum am proiectat in Bucuresti peste 200 de documentare in premiera nationala. Dar din pacate aceste documentare sunt inaccesibile publicului roman in afara festivalului.

Noi, cei de la One World Romania, incercam sa aducem – pe diferite cai – filmele selectionate catre publicul romanesc. Pentru inceput, am ales cinci filme care ne reprezinta si care credem ca merita sa stea pe raftul dumneavoastra. Pe raftul celor de care ne leaga dragostea pentru cinema-ul documentar sau credinta ca un film bun poate schimba o lume.

IN CURAND PE DVD! 

TESTIMONIAL de Razvan Georgescu
OWR 2009
Fiind diagnosticat cu o tumoare pe creier, Razvan Georgescu – regizorul filmului – decide sa intreprinda o calatorie la granita dintre viata si moarte, vizitand artisti bolnavi in faza terminala. Oameni care continua sa lucreze la capodopera finala, in speranta ca aceasta le va supravietui sau ca ii va salva. Boala si moartea pot fi un motor pentru creativitate? Un film pozitiv despre cautarea frumusetii in apropierea sfarsitului si despre calitatile vindecatoare ale artei.

CHIRURGUL ENGLEZ de Geoffrey Smith
OWR 2009
Intr-un spital ucrainean plin de pacienti disperati si aparatura invechita, „Chirurgul englez” este o aparitie insolita in care multi isi pun ultima speranta. Henry Marsh, neurochirurg celebru in intreaga lume, dedica acestor nefericiti cateva luni pe an, luptandu-se cu boala dar si cu dilemele relatiei doctor-pacient. Calatoriile lui Henry in Ucraina – la mama unei fete pe care incercase zadarnic sa o salveze sau pentru a-l opera pe un tanar numit Marian – puncteaza acest film multipremiat (Emmy 2010). Filmul are o coloana sonora originala, compusa de Nick Cave si Warren Ellis.

DUPA REVOLUTIE de Laurentiu Calciu
OWR 2011
Filmul lui Laurentiu Calciu documenteaza confuzia post-revolutionara din primele 6 luni de dupa decembrie 1989. Calciu a reluat la montaj – dupa aproape 20 de ani – acest material pe care il filmase pe strazile Bucurestiului, intr-o perioada de pro¬teste continue, de patimi politice si de pregatiri grabite in vederea primelor alegeri libere. Filmul se incheie cu scene dintr-o sectie de votare supra-aglomerata si cu o conferinta de presa a monitorilor internationali, care se declara socati de numarul mare de nereguli intalnite la alegerile din mai 1990. Un film necesar si actual, in care ne reflectam ca intr-o oglinda.

TOT CEEA CE SCLIPESTE de Tomas Kudrna
OWR 2011
La prima vedere, pare ca timpul s-a oprit in satul Barskon din Kargazstan. Nurbek, protagonistul acestui film, lucreaza de 10 ani in mina locala de aur exploatata de o corporatie internationala. In 1998, doua tone de cianura de la aceasta mina s-au scurs in rau, otravind sute de sateni. Mina de aur pare a fi parabola acestei combinatii originale de capitalism si democratie, care s-a incetatenit intr-o tara care, de altfel, arata ca un muzeu sovietic in aer liber.

SCOALA NOASTRA de Mona Nicoara si Miruna Coca-Cozma 
OWR 2012
Alin, Beni si Dana, trei copii romi dintr-un orasel maramuresean, sunt subiectii unui experiment de desegregare scolara. Pe intelesul tuturor, aceasta regula impusa de Uniunea Europeana presupune ca romii trebuie sa invete in aceleasi clase cu majoritarii. Pe durata a patru ani, „Scoala noastra” urmareste indeaproape, cu empatie si luciditate, peripetiile acestui proces care esueaza intr-un mod neasteptat si revoltator. Filmul atinge teme ca prejudecatile institutionalizate, cercul vicios al saraciei si dificultatile din invatamant. O emotionanta poveste dulce-amaruie despre traditie si progres, cat si o meditatie despre ceea ce ar putea fi o sansa mai buna de viitor pentru noi toti.