OWR On Tour 2014 / 22 octombrie – 25 noiembrie

Toamna 2014. Documentarele One World Romania calatoresc din nou prin tara: cine-lupta inceputa la Bucuresti merge mai departe, in 10 orase din Romania si Republica Moldova. 12 filme documentare din programul celei de-a saptea editii a festivalului One World Romania va vor purta intr-o calatorie prin lume, dar si prin istorie, in sali de cinema, muzee si licee.

De asemenea, One World Romania aduce la Buzau si Ploiesti atelierul pentru profesori „Educatie prin film documentar”. Prin atelierele educationale, One World Romania isi propune sa trezeasca interesul profesorilor pentru filmul documentar si sa le prezinte avantajele utilizarii acestui gen de filme in procesul de predare.

Ileana Birsan va modera dezbaterile organizate dupa proiectiile pentru liceeni in unele dintre orasele de mai jos. Tot ea este si tutorele atelierelor pentru profesori – programate pe 19 noiembrie la Buzau si 25 noiembrie la Ploiesti.

RESITA | 22-24 octombrie | Colegiul National Traian Lalescu

22 octombrie
Bucuresti, unde esti?
Father and Son on a Journey

23 octombrie
Here Be Dragons
The 727 Days without Karamo

24 octombrie
The Valley of the Jato
Toamna Romaneasca | The Shovel Is Too Small

TARGOVISTE | 27-28 octombrie | Liceul Voievodul Mircea

27 octombrie
13:00 Bucuresti, unde esti?

28 octombrie
13:00 The Valley of the Jato

FOCSANI | 4 noiembrie | Cinema Balada

13:00 Bucuresti, unde esti?
15:00 The Valley of the Jato

TIRGU MURES | 5-9 noiembrie | Alter-Native

Watchers of the Sky
Here Be Dragons
Putin’s Games
The Unknown Known

GIURGIU | 10-11 noiembrie | Colegiul National Ion Maiorescu

10 noiembrie
11:00 Bucuresti, unde esti?
13:00 Father and Son on a Journey

11 noiembrie
11:00 The Valley of the Jato
13:00 Toamna Romaneasca | The Shovel Is Too Small

MIERCUREA CIUC | 11-12 noiembrie | Muzeul Secuiesc al Ciucului

11 noiembrie
19:00 Here Be Dragons
20:30 Watchers of the Sky

12 noiembrie
19:00 Putin’s Games
20:30 The Invisibles

TIMISOARA | 13-15 noiembrie | Universitatea de Vest din Timisoara

13 noiembrie
18:00 Putin’s Games
20:00 The 727 Days without Karamo

15 noiembrie
17:00 Free Smetana!
18:30 The Unknown Known
20:00 Watchers of the Sky

CHISINAU  | 15-16 noiembrie | Cinema Odeon

15 noiembrie
București, unde esti?

16 noiembrie
Putin’s Games

BUZAU | 18 noiembrie | Colegiul National Mihai Eminescu

12:00 Here Be Dragons
17:00 The Valley of the Jato

PLOIESTI | 24 noiembrie | Colegiul National Nichita Stanescu & Colegiul National Ion Luca Caragiale

Colegiul National Nichita Stanescu
11:00 Free Smetana!
13:00 Father and Son on a Journey

Colegiul National Ion Luca Caragiale
16:00 Bucuresti, unde esti?

ATELIER EDUCATIONAL | BUZAU | Casa Corpului Didactic Buzau

19 noiembrie, 11:00-17:00, Scoala Noastra

ATELIER EDUCATIONAL | PLOIESTI | Casa Corpului Didactic Ploiesti

25 noiembrie, 11:00-17:00, Scoala Noastra

ORGANIZATORI: Asociatia One World Romania si Centrul Ceh Bucuresti

PARTENERI: Programul Statul de Drept Europa de Sud Est al Konrad-Adenauer-Stiftung, Centrul National al Cinematografiei, Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile, Fondul pentru Inovare Civica si Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe

CU SPRIJINUL: Institutul Francez din Romania si Forumul Cultural Austriac

PARTENERI LOCALI: Inspectoratul Scolar Judetean Buzau, Casa Corpului Didactic Buzau, Inspectoratul Scolar al Judetului Prahova, Casa Corpului Didactic Prahova, Colegiul National Traian Lalescu Resita, Inspectoratul Scolar Judetean Dambovita, Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea, Cinema Balada Focsani, Festivalul International de Film de Scurtmetraj Alter-Native Tirgu Mures, Colegiul National Ion Maiorescu Giurgiu, Muzeul Secuiesc al Ciucului – Miercurea Ciuc, DocuMentor, Universitatea de Vest din Timisoara, OWH Studio, Centrul Cultural Francofon Buzau, Colegiul National Mihai Eminescu Buzau

Proiect realizat cu sprijinul financiar al Fondului pentru Inovare Civica, program finanţat de Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, administrat de Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile.