Festivalul Internațional de Film Documentar și Drepturile Omului One World Romania vine pentru prima dată la Slobozia, cu un program gândit pentru adolescenți și familiile lor.
Pe 5 noiembrie 2025, între orele 12:00 și 19:00 se va derula atelierul de film documentar pentru liceeni Meet, Point & Shoot, iar apoi vor putea fi vizionate scurtmetrajele realizate în cadrul atelierului, în deschiderea proiecției „CALIU: Nicidecum altceva, ce să fac altceva?”, despre viața spectaculoasă a lăutarului Gheorghe Anghel, cunoscut drept Caliu.
După „CALIU”, publicul este invitat la o discuție cu regizoarea Simona Constantin, despre procesul creativ. Documentarul a fost proiectat în avanpremieră la One World Romania în București, în aprilie 2025, iar apoi a făcut parte din secțiunea Zilele Filmului Românesc la TIFF și din selecția Festivalului Internațional de Film de la Cracovia.
Proiecția este subtitrată în limba engleză, iar accesul este gratuit.
One World Romania la Slobozia face parte din Educație de film documentar și drepturile omului: ecouri One World Romania în țară, proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.