OWR NON STOP
EN
Documentare la bibliotecă

Lansat în 2022, „Documentare la bibliotecă” este cel mai nou proiect educațional organizat de Asociația One World Romania, în parteneriat cu Mediawise Society și KineDok România.

Proiectul „Documentare la bibliotecă” face un pas asumat pentru a crește competențele de analiză critică a imaginii ale publicului larg, cu filmul documentar ca material didactic. Totodată, proiectul reprezintă un efort de lungă durată de a îmbogăți activitatea bibliotecilor rurale, județene, municipale sau de cartier, activându-le ca hub-uri culturale și semnalând utilitatea lor ca noduri accesibile ale cunoașterii.

În fiecare an, proiectul se derulează în două etape: întâi au loc atelierele de educație media prin film documentar destinate bibliotecarilor. Participanții aplică apoi cunoștințele dobândite pentru a organiza proiecții de film și dezbateri pentru publicul bibliotecilor lor, în etapa a doua a proiectului. Documentarele proiectate sunt producții românești și fac parte din catalogul KineDok.

Cursurile de media literacy sunt susținute de Ionuț Mareș, jurnalist și critic de film, și Nicoleta Fotiade, formatoare în domeniul educației media și digitale, președinta asociației Mediawise Society. Trainerii au dezvoltat un suport de curs care își propune să le arate bibliotecarilor potențialul filmului documentar ca instrument media de dezbatere pe teme despre drepturile omului.

Proiectul a început în 2022 în județele Dâmbovița, Gorj și Tulcea și a continuat în 2023 în București, Dâmbovița și Vâlcea. În 2022, cei 65 de bibliotecari și bibliotecare care au participat la ateliere au organizat 85 de evenimente în 48 de biblioteci. În anul 2023, 60 de bibliotecari au organizat 78 de evenimente în 28 de biblioteci. În 2024, proiectul se va desfășura în județele Dâmbovița, Ialomița, Neamț și Teleorman.

 

 

Proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

contact
andreea@oneworld.ro
Formatori
Nicoleta Fotiade
Nicoleta Fotiade este expertă în comunicare și formatoare în domeniul educației media și digitale. În ultimii 20 de ani, a coordonat programe de educație media pentru organizații neguvernamentale din România și Europa. A predat educație media studenților de la Pedagogie din Universitatea din București și formează profesori și bibliotecari pentru a include educația media în comunitățile lor. Este (co)autoare a mai multor studii de cercetare media și resurse educaționale de educație media, inclusiv a două manuale pentru liceu.
Ionuț Mareș
Ionuț Mareș este jurnalist și critic de film și scrie pentru reviste online precum Films in Frame și Ziarul Metropolis. Colaborează de asemenea ca selecționer sau moderator de discuții cu mai multe festivaluri de film din România. A fost critic invitat în cadrul programelor de educaţie media Education à l'image şi CinEd.
Echipa proiectului
Andreea Bratosin
Cosmina Croitoru
Dan Angelescu
Dan Angelescu este producător cultural și curator. Interesat preponderent de lucrul cu imaginea dinamică, a co-coordonat și co-curatoriat BIEFF – Festivalul Internațional de Film Experimental București între 2012 și 2019 și a fost manager de proiect al Rezidenței internaționale de scenaristică Pustnik între 2019 și 2022. A lucrat în departamentele de comunicare și social media ale unor evenimente importante din România, cum ar fi TIFF – Festivalul Internațional de Film Transilvania, Les Films de Cannes à Bucarest sau Noaptea Albă a Galeriilor, iar în prezent coordonează comunicarea Asociației One World Romania, cu care colaborează din 2013. Este președintele Asociației Infinite Conversation, fondată în 2019 în jurul platformei interdisciplinare dedicată discursivității publice Quote—Unquote și este, de asemenea, co-fondator și co-curator al Rezidenței pentru artiști vizuali Off Season. A absolvit un Masterat de Studii comparate de artă și media la Vrije University Amsterdam.
55 de localități cu documentare la bibliotecă
Biblioteca Comunală Conțești
3
noiembrie 2023,
vineri
Biblioteca Comunală Conțești
14:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
4
octombrie 2023,
miercuri
Biblioteca Comunală Conțești
00:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitat: Alina Radu, consilier educațional, profesoară geografie
23
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Conțești
14:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Orășenească Titu
21
decembrie 2023,
joi
Biblioteca Orășenească Titu
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
24
noiembrie 2023,
vineri
Biblioteca Orășenească Titu
13:00
15'
23
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Orășenească Titu
14:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
22
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Orășenească Titu
14:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
21
noiembrie 2023,
marți
Biblioteca Orășenească Titu
18:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
Invitați: echipa de fotbal ACS Urban Titu, grupa U15, coordonată de prof. Laurențiu Cristea
25
august 2022,
joi
Biblioteca Orășenească Titu
12:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
18
august 2022,
joi
Biblioteca Orășenească Titu
10:30
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
17
august 2022,
miercuri
Biblioteca Orășenească Titu
12:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
19
decembrie 2023,
marți
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
09:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
29
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
11:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
24
noiembrie 2023,
vineri
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
10:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
9
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
11:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
5
octombrie 2022,
miercuri
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
27
septembrie 2022,
marți
Biblioteca Orășenească „Ion Ghica” Răcari
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Ciocănești
13
decembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Comunală Ciocănești
11:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
28
noiembrie 2023,
marți
Biblioteca Comunală Ciocănești
11:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Adolescența
Florica și Paul Holban
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Petre Ispirescu
7
decembrie 2023,
joi
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Petre Ispirescu
16:30
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
22
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Petre Ispirescu
16:30
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
15
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Petre Ispirescu
16:30
85'
Apropierea
Botond Püsök
9
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Petre Ispirescu
11:30
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitat: Victoria Sorescu, profesoară Școala Gimnazială nr. 178
Biblioteca Metropolitană București - Sediul Central Mihail Sadoveanu
6
decembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Metropolitană București - Sediul Central Mihail Sadoveanu
10:30
85'
Apropierea
Botond Püsök
Invitați: Mihaela Dinu, Asociația Salvați Copiii; Liurca Valentina, profesoară Liceul Teoretic „Dante Aligheri”
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Ion Creangă
5
decembrie 2023,
marți
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Ion Creangă
15:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Eveniment desfășurat în parteneriat cu Asociația Niciodată Singur. Invitat: Tudor Platon, regizorul filmului
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Marin Preda
28
noiembrie 2023,
marți
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Marin Preda
12:45
85'
Apropierea
Botond Püsök
23
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Marin Preda
13:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
15
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Marin Preda
11:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitați: Diana Beldiman, Anca-Elena Guștiuc, profesoare Școala Centrală
1
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Marin Preda
13:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Dimitrie Cantemir
24
noiembrie 2023,
vineri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Dimitrie Cantemir
11:30
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Diana Beldiman, profesoară Școala Centrală
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Liviu Rebreanu
21
noiembrie 2023,
marți
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Liviu Rebreanu
17:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
8
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Liviu Rebreanu
12:30
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Aurelia Toma, profesoară Liceul Teoretic „Nichita Stănescu”
Cei mici despre lumea mare
Gabriel Barta
Invitat: Aurelia Toma, profesoară Liceul Teoretic „Nichita Stănescu”
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitat: Aurelia Toma, profesoară Liceul Teoretic „Nichita Stănescu”
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Invitat: Aurelia Toma, profesoară Liceul Teoretic „Nichita Stănescu”
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Lucian Blaga
27
octombrie 2023,
vineri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Lucian Blaga
18:30
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Invitat: Tudor Platon, regizorul filmului
5
octombrie 2023,
joi
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Lucian Blaga
12:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Diana Beldiman, profesoară Școala Centrală
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Otilia Cazimir
20
octombrie 2023,
vineri
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Otilia Cazimir
15:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Bogdan Perțea, profesor
Cei mici despre lumea mare
Gabriel Barta
Invitat: Bogdan Perțea, profesor
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitat: Bogdan Perțea, profesor
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Invitat: Bogdan Perțea, profesor
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Otilia Cazimir
11:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Alexandru Vasile, profesor de istorie
Cei mici despre lumea mare
Gabriel Barta
Invitat: Alexandru Vasile, profesor de istorie
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitat: Alexandru Vasile, profesor de istorie
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Invitat: Alexandru Vasile, profesor de istorie
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Emil Garleanu
3
octombrie 2023,
marți
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Emil Garleanu
14:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Adrian Zăvoranu, profesor Colegiul Tehnic Media
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Invitat: Adrian Zăvoranu, profesor Colegiul Tehnic Media
Cei mici despre lumea mare
Gabriel Barta
Invitat: Adrian Zăvoranu, profesor Colegiul Tehnic Media
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitat: Adrian Zăvoranu, profesor Colegiul Tehnic Media
28
septembrie 2023,
joi
Biblioteca Metropolitană București - Filiala Emil Garleanu
14:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitat: Adrian Zăvoranu, profesor Colegiul Tehnic Media
Biblioteca Municipală Moreni
7
decembrie 2023,
joi
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
15'
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
9'
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
22
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
16
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
31
octombrie 2022,
luni
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
10
octombrie 2022,
luni
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
10'
Ședință cu părinții
Doru Segall, Paula Segall
Echipajul
Doru Segall
30
iunie 2022,
joi
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
14
iunie 2022,
marți
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
12'
A cui e vina?
Florica Holban
12
mai 2022,
joi
Biblioteca Municipală Moreni
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Publică „Antim Petrescu” Păușești-Măglași
30
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Publică „Antim Petrescu” Păușești-Măglași
14:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
20
noiembrie 2023,
luni
Biblioteca Publică „Antim Petrescu” Păușești-Măglași
11:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
15
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Publică „Antim Petrescu” Păușești-Măglași
16:30
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
24
octombrie 2023,
marți
Biblioteca Publică „Antim Petrescu” Păușești-Măglași
14:00
9'
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
13
octombrie 2023,
vineri
Biblioteca Publică „Antim Petrescu” Păușești-Măglași
13:00
15'
Biblioteca Comunală „Theodor Balș” Brănești
26
noiembrie 2023,
duminică
Biblioteca Comunală „Theodor Balș” Brănești
15:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
15
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Comunală „Theodor Balș” Brănești
15:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
28
septembrie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală „Theodor Balș” Brănești
16:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
24
august 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală „Theodor Balș” Brănești
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Publică Locală Pietrari
20
noiembrie 2023,
luni
Biblioteca Publică Locală Pietrari
14:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
23
octombrie 2023,
luni
Biblioteca Publică Locală Pietrari
10:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
9
octombrie 2023,
luni
Biblioteca Publică Locală Pietrari
10:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
Cei mici despre lumea mare
Gabriel Barta
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
25
septembrie 2023,
luni
Biblioteca Publică Locală Pietrari
14:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
11
septembrie 2023,
luni
Biblioteca Publică Locală Pietrari
10:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
Biblioteca Comunală Perșinari
16
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Comunală Perșinari
13:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
6
iulie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală Perșinari
20:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitați: Rodica Preda, profesoară, Școala Gimnazială Perșinari; Ionel Petrișor, preot, Parohia Perșinari
Biblioteca Comunală Iedera
15
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Comunală Iedera
14:00
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
9
noiembrie 2023,
joi
Biblioteca Comunală Iedera
14:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
16
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Iedera
14:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
15
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Iedera
14:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitați: Mihaela Neagu, Elena Manta, inspectori registrul agricol, Primăria Iedera
5
septembrie 2022,
luni
Biblioteca Comunală Iedera
13:30
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitați: Mihaela Neagu, Elena Manta, inspectori registrul agricol, Primăria Iedera
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
10
noiembrie 2023,
vineri
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
13:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Adolescența
Florica și Paul Holban
6
noiembrie 2023,
luni
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
00:30
85'
Apropierea
Botond Püsök
4
noiembrie 2023,
sâmbătă
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
16:30
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
24
septembrie 2022,
sâmbătă
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
15:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
17
septembrie 2022,
sâmbătă
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
16:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
4
septembrie 2022,
duminică
Biblioteca Comunală „Nicolae Neagu” Doicești
17:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Publică Galicea
7
noiembrie 2023,
marți
Biblioteca Publică Galicea
09:00
9'
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitat: Simona Șițoiu, profesoară
6
noiembrie 2023,
luni
Biblioteca Publică Galicea
09:00
9'
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitat: Ioana Tudorescu, profesoară
10
octombrie 2023,
marți
Biblioteca Publică Galicea
09:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Invitat: Adelina Tîlciu, profesoară limba română
Adolescența
Florica și Paul Holban
Invitat: Adelina Tîlciu, profesoară limba română
27
septembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Publică Galicea
10:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
Invitat: Adelina Tîlciu, profesoară limba română
Biblioteca Costești Vale
1
noiembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Costești Vale
12:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
5
octombrie 2023,
joi
Biblioteca Costești Vale
12:00
85'
Apropierea
Botond Püsök
Biblioteca Publică Locală Tomșani
27
octombrie 2023,
vineri
Biblioteca Publică Locală Tomșani
14:30
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Biblioteca Publică Locală Tomșani
14:00
9'
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
26
octombrie 2023,
joi
Biblioteca Publică Locală Tomșani
14:00
15'
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
25
octombrie 2023,
miercuri
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
29
septembrie 2023,
vineri
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
10:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Invitat: Daniela Bunea, inspector DGASPC, Centrul Social „Floarea Speranței” Fieni
5
octombrie 2022,
miercuri
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
12:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
11:00
10'
Ședință cu părinții
Doru Segall, Paula Segall
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
09:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
2
august 2022,
marți
Biblioteca Orășenească „Mircea Popescu” Fieni
09:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
24
octombrie 2023,
marți
Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Eveniment desfășurat în parteneriat cu Liceul „Gheorghe Surdu” Brezoi. Invitat: Ana Maria Boangiu, profesoară
23
octombrie 2023,
luni
Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
11:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
5
octombrie 2023,
joi
Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea
14:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Biblioteca Comunală Bezdead
20
octombrie 2023,
vineri
Biblioteca Comunală Bezdead
10:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
Invitat: Victor Nedelcu, profesor
19
octombrie 2023,
joi
Biblioteca Comunală Bezdead
13:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Biblioteca Comunală Bezdead
11:00
9'
Jurnalul „Pionierul”
Al. Mihu, Șerban Voicu
Invitați: Mihaela Băcioiu, Roxana Porojan, profesoare
17
octombrie 2023,
marți
Biblioteca Comunală Bezdead
11:00
15'
Cei mici despre lumea mare
Gabriel Barta
Invitat: Gabi Anghelescu, profesoară
28
octombrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bezdead
11:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
20
octombrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Bezdead
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Orășenească Bălcești
19
octombrie 2023,
joi
Biblioteca Orășenească Bălcești
11:00
13'
Pe malul Ozanei
Copel Moscu
18
octombrie 2023,
miercuri
Biblioteca Orășenească Bălcești
10:00
15'
8
septembrie 2023,
vineri
Biblioteca Orășenească Bălcești
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
6
septembrie 2023,
miercuri
Biblioteca Orășenească Bălcești
12:30
74'
Vulturii din Țaga
Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
1
septembrie 2023,
vineri
Biblioteca Orășenească Bălcești
10:00
11'
Adolescența
Florica și Paul Holban
Eveniment asociat cu proiectul Dare to Care/Îndrăznește să-ți pese
Biblioteca Comunală Chilia Veche
28
octombrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Chilia Veche
11:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitat: Mariela Maslincov, profesoară
Biblioteca Comunală „Ioan Popișteanu” Dorobanțu
26
octombrie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală „Ioan Popișteanu” Dorobanțu
15:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Nalbant
21
octombrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Nalbant
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Județeană „Panait Cerna” Tulcea
20
octombrie 2022,
joi
Biblioteca Județeană „Panait Cerna” Tulcea
12:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitați: Marcela Cherciu, profesoară; Adela Luca, bibliotecar, Biblioteca Comunală Somova
21
septembrie 2022,
miercuri
Biblioteca Județeană „Panait Cerna” Tulcea
11:30
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitați: ing. silvic Costel Petcu, director tehnic al Direcției Silvice Tulcea; Camelia Ivanov, directoarea Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea; Violeta Ivanov, bibliotecară
Biblioteca Orășenească „Prof. Ion Buzea” Măcin
17
octombrie 2022,
luni
Biblioteca Orășenească „Prof. Ion Buzea” Măcin
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Comunală Jijila
10
octombrie 2022,
luni
Biblioteca Comunală Jijila
18:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitat: Daniela Geru, profesoară, Școala Gimnazială Jijila
Biblioteca Comunală Dumitru Cerna, din comuna Cerna
5
octombrie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală Dumitru Cerna, din comuna Cerna
14:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Bilciurești
30
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bilciurești
14:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
23
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bilciurești
14:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
13
septembrie 2022,
marți
Biblioteca Comunală Bilciurești
14:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Bărbulețu
30
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bărbulețu
13:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Crușeț
30
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Crușeț
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitați: Ramona Nedelcu, bibliotecar; Marinela Eugenia Nicolin, profesoară; Andreea Călugărescu, Simona Dinu, asistenți medicali comunitari; Monica Talpa, asistent social
Biblioteca Comunală Gura Ocniţei - Filiala Adânca
29
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Gura Ocniţei - Filiala Adânca
14:00
10'
Ședință cu părinții
Doru Segall, Paula Segall
15
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Gura Ocniţei - Filiala Adânca
16:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Biblioteca Comunală Dărmănești
29
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Dărmănești
11:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Pietrari
29
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Pietrari
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Județeană „Christian Tell” Târgu Jiu
29
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Județeană „Christian Tell” Târgu Jiu
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Eveniment asociat cu „Nocturna Bibliotecilor”
1
august 2022,
luni
Biblioteca Județeană „Christian Tell” Târgu Jiu
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Eveniment asociat cu redeschiderea Secției de Artă „Iosif Keber". Invitați: Roxana Ungureanu, Anca Ștefan, bibliotecare
Biblioteca Județeană „Ion Heliade Rădulescu” Târgoviște
28
septembrie 2022,
miercuri
Biblioteca Județeană „Ion Heliade Rădulescu” Târgoviște
14:30
74'
21
septembrie 2022,
miercuri
Biblioteca Județeană „Ion Heliade Rădulescu” Târgoviște
14:30
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
14
septembrie 2022,
miercuri
Biblioteca Județeană „Ion Heliade Rădulescu” Târgoviște
16:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitați: Vlăduț Andreescu, Nicoleta Fotiade
Biblioteca Comunală Pucheni
28
septembrie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală Pucheni
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Orășenească „Aurel Iordache” Găești
27
septembrie 2022,
marți
Biblioteca Orășenească „Aurel Iordache” Găești
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Comunală Bucșani
23
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bucșani
14:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
16
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bucșani
14:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
2
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Bucșani
14:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Văleni-Dâmbovița
23
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Văleni-Dâmbovița
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
16
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Văleni-Dâmbovița
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
31
august 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală Văleni-Dâmbovița
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
18
august 2022,
joi
Biblioteca Comunală Văleni-Dâmbovița
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală „Mihai Mircea Ciobanu” Slobozia Moară
16
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală „Mihai Mircea Ciobanu” Slobozia Moară
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Sălcioara
16
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Sălcioara
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Scoarța
15
septembrie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Scoarța
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Activitate desfășurată în parteneriat cu Școala Gimnazială Scoarța
Biblioteca Comunală Cătunele
12
septembrie 2022,
luni
Biblioteca Comunală Cătunele
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Activitate desfășurată în colaborare cu Biblioteca Municipală Motru
Biblioteca Municipală Motru
12
septembrie 2022,
luni
Biblioteca Municipală Motru
10:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Publică Gura Foii
2
septembrie 2022,
vineri
Biblioteca Publică Gura Foii
12:30
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Gura Ocniţei - Filiala Săcuieni
31
august 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală Gura Ocniţei - Filiala Săcuieni
15:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Eveniment desfășurat în colaborare cu Biblioteca Adânca
Biblioteca Comunală Gura Ocniței
30
august 2022,
marți
Biblioteca Comunală Gura Ocniței
16:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
23
august 2022,
marți
Biblioteca Comunală Gura Ocniței
16:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Jupânești
29
august 2022,
luni
Biblioteca Comunală Jupânești
02:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Activitate desfășurată în parteneriat cu Centrul Multifuncțional de Servicii Sociale Jupânești
Biblioteca Orășenească „Nicolae Diaconu” Țicleni
26
august 2022,
vineri
Biblioteca Orășenească „Nicolae Diaconu” Țicleni
14:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Activitate desfășurată în parteneriat cu Biblioteca Publică Comunală Bărbătești
Biblioteca Comunala Ocnița
25
august 2022,
joi
Biblioteca Comunala Ocnița
12:00
10'
Ședință cu părinții
Doru Segall, Paula Segall
11
august 2022,
joi
Biblioteca Comunala Ocnița
12:00
12'
A cui e vina?
Florica Holban
20
iulie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunala Ocnița
12:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
7
iulie 2022,
joi
Biblioteca Comunala Ocnița
12:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
22
iunie 2022,
miercuri
Biblioteca Comunala Ocnița
12:00
95
LEMN
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Biblioteca Comunală Mătăsaru
22
august 2022,
luni
Biblioteca Comunală Mătăsaru
10:00
10'
Ședință cu părinții
Doru Segall, Paula Segall
Invitat: Daniela Dută, profesoară
21
august 2022,
duminică
Biblioteca Comunală Mătăsaru
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitat: Livia Mandrican, profesoară
Biblioteca Comunală Vladimir
19
august 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Vladimir
20:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Raciu
11
august 2022,
joi
Biblioteca Comunală Raciu
10:30
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
21
iulie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Raciu
10:30
12'
A cui e vina?
Florica Holban
14
iulie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Raciu
10:30
10'
Ședință cu părinții
Doru Segall, Paula Segall
Invitat: Ruxanda Dragomir, profesoară
7
iulie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Raciu
10:30
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Biblioteca Comunală Voinești
10
august 2022,
miercuri
Biblioteca Comunală Voinești
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitați: Loredana Ștefănescu, Elena Mănescu, profesoare
21
iulie 2022,
joi
Biblioteca Comunală Voinești
09:00
68'
Casa cu păpuși
Tudor Platon
Invitați: Loredana Ștefănescu, Elena Mănescu, profesoare
20
mai 2022,
vineri
Biblioteca Comunală Voinești
11:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitat: Elena Mănescu, profesoară
9
mai 2022,
luni
Biblioteca Comunală Voinești
10:30
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Invitat: Elena Mănescu, profesoară
Biblioteca Comunală Țânțăreni
26
iulie 2022,
marți
Biblioteca Comunală Țânțăreni
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc
Eveniment asociat cu programul „Biblioteca de vacanță”
Biblioteca Comunală „G-ral Constantin Olteanu” Vulcana-Pandele
16
iulie 2022,
sâmbătă
Biblioteca Comunală „G-ral Constantin Olteanu” Vulcana-Pandele
10:00
86'
Acasă, My Home
Radu Ciorniciuc