EN
Imagine din filmul „Vis.Viață”, r. Ruxandra Gubernat
TAG
kinedok
Documentarul românesc „Vis.Viață” online și proiecții în 14 orașe, în decembrie la KineDok
4 decembrie 2025

KineDok – rețeaua europeană care aduce documentare creative în spații alternative – continuă în decembrie cu proiecții în 14 orașe din țară: Bârlad, Botoșani, Brașov, București, Cluj-Napoca, Făgăraș, Galați, Onești, Oradea, Petroșani, Rădăuți, Reșița, Sibiu și Timișoara. Demersul proiectului de a aduce documentarele cât mai aproape de public este completat prin proiecții online și discuții pe baza filmelor. Accesul la toate evenimentele – fizice și online – este gratuit. 

Luna aceasta filmul în focus este documentarul românesc Vis.Viață, regizat de Ruxandra Gubernat, care poate fi vizionat online între 4-9 decembrie, subtitrat în limba engleză, de oriunde din România, dar și din țările partenere: Cehia, Croația, Slovacia și Ungaria. Pentru a primi datele de acces vă rugăm să ne scrieți la comunicare@oneworld.ro. 

Discuția care va aprofunda temele din „Vis.Viață” va fi disponibilă pe pagina de Facebook KineDok România începând de luni, 8 decembrie, ora 20:00, și va avea loc în limba engleză. Invitatele discuției sunt Ruxandra Gubernat, regizoare de film documentar, artistă vizuală și cercetătoare, și Hana Pribilincová, psihologă la IPčko Slovacia, o linie de prim ajutor și consiliere psihologică online în situații de criză. Dialogul este moderat de Andra Mureșan, jurnalistă și reporteră Scena9 ale cărei investigații pe subiecte sociale au fost premiate la Gala Superscrieri.

 

 

Cele trei invitate au discutat despre cum putem înțelege mai bine generația Z și idealurile lor comune, motivele pentru care protagoniștii filmului s-au gândit să emigreze, paralele între experiențele și provocările tinerilor români și slovaci, efectele pe termen lung ale pandemiei, cum se pregătesc noile generații pentru un viitor influențat de inteligența artificială și multe altele. 

„Vis.Viață” (2024, 84 min.) urmărește trei adolescenți în ultimii ani de liceu, înainte, în timpul și după Covid. În timp ce își fac planuri să plece din România după ce termină liceul, Una – o actriță, Habet – un trapper și Ștefania – o activistă de mediu, se găsesc prinși între drame și dileme legate de viitor. Cum le va afecta planurile tot ce se întâmplă în jurul lor? Cine va reuși? 

De asemenea, Ruxandra Gubernat va participa la încă o proiecție și o discuție despre „Vis.Viață”, la Filarmonica Brașov, pe 5 decembrie, de la ora 19:30, în cadrul festivalului SETbv, organizat de District Hub.

 

 

Calendarul proiecțiilor KineDok în luna decembrie:

 

BÂRLAD – Muzeul „Vasile Pârvan”

• 7 decembrie, 11:30, O poveste tăcută

BOTOȘANI – Cinema Unirea

• 10 decembrie, 17:00, Albastru Pelikan

BRAȘOV – Filarmonica Brașov, în cadrul festivalului SETbv, organizat de District Hub

• 5 decembrie, 19:30, Vis.Viață • Proiecție urmată de o discuție cu Ruxandra Gubernat, regizoarea filmului

BUCUREȘTI

• 6 decembrie, 15:00, Sindromul Hamlet la Teatrul Masca, în cadrul One World Romania în cartiere • Proiecție urmată de o discuție cu David Drugaru, actor al Teatrului Masca; moderatoare: Andreea Lăcătuș, directoarea festivalului One World Romania

• 19 decembrie, 18:30, Nu sunt tot ce-aș vrea să fiu la Seneca Anticafe

CLUJ-NAPOCA – Biblioteca Județeană „Octavian Goga”

• 18 decembrie, 19:00, Albastru Pelikan

FĂGĂRAȘ – Home in Făgăraș, în cadrul festivalului SETbv, organizat de District Hub

• 6 decembrie, 17:00, Doamna președinte

GALAȚI – Muzeul de Artă Vizuală

• 5 decembrie, 18:00, Marele premiu • Proiecție urmată de o discuție cu Alexandra Moza, regizoare de film, profesoară de cinematografie, fotografie și media, și Monica Apostol, psihologă

ONEȘTI – Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”

• 2 decembrie, 12:00, Albastru Pelikan

ORADEA – Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai”, organizator local MA hub

• 4 decembrie, 18:00, Agentul fericirii • Proiecție urmată de o discuție cu Dorottya Zurbó, co-regizoarea filmului (online)

PETROȘANI – Tipografia Coworking Space, organizator local Asociația UrbanLab Valea Jiului

• 11 decembrie, 19:00, Albastru Pelikan

RĂDĂUȚI – Centrul Comunitar Rădăuți, organizator local Asociația Rădăuțiul Civic

• 12 decembrie, 17:30, Albastru Pelikan

REȘIȚA – Blocul Fetelor, organizator local Muzeul Cineastului Amator

• 9 decembrie, 17:30, Nu sunt tot ce-aș vrea să fiu

SIBIU – Modul 28

• 9 decembrie, 19:00, Agentul fericirii • Proiecție urmată de o discuție cu Valer Simion Cosma, istoric, antropolog și publicist, directorul Bibliotecii Universității „Lucian Blaga” din Sibiu

• 16 decembrie, 19:00, Balomania • Proiecție urmată de o discuție cu Ștefan Radu Crețu, artist vizual

TIMIȘOARA – Teatrul Auăleu la Scârț Loc Lejer, organizator local Cineclub Unirea

• 18 decembrie, 19:00, Nu sunt tot ce-aș vrea să fiu

ONLINE

• 4-9 decembrie, Vis.Viață

• începând cu 8 decembrie, 20:00, discuție pe pagina de Facebook KineDok România

 

Programul complet va fi actualizat pe paginile de Facebook și Instagram ale proiectului. Mai multe detalii despre filme sunt disponibile pe website. Documentarele din ediția a 11-a pot fi proiectate până în aprilie 2026. Printre acestea se numără 10 producții recente din țările partenere, un program de filme de patrimoniu curatoriat de Adina Brădeanu, un film de arhivă din Cehia, un Focus Danemarca și două experiențe VR imersive.

 


 

ORGANIZATOR NAȚIONAL

Asociația One World Romania 

PARTENERI INTERNAȚIONALI

Institute of Documentary Film (Republica Cehă), Filmtopia (Slovacia), Anthropolis (Ungaria), Restart (Croația) 

CU SPRIJINUL

Programul Europa Creativă - MEDIA al Uniunii Europene, Centrul Național al Cinematografiei 

PARTENER DE MONITORIZARE

mediaTRUST Romania

 

KineDok este un program unic în Europa, desfășurându-se concomitent în cinci țări partenere: Republica Cehă, Slovacia, Ungaria, Croația și România, unde este coordonat de Asociația One World Romania, în strâns parteneriat cu festivalul de film. Fiecare dintre țările participante contribuie cu cele mai noi documentare, care rulează apoi în sute de spații alternative din toate cele cinci țări, generând astfel o comunitate culturală impresionantă. Publicul are șansa de a viziona o selecție de filme care nu circulă în cinematografele consacrate și de a participa la dezbaterile animate de după proiecții, unde sunt invitați regizori și specialiști locali din diferite domenii.